REKONSTRUKCE A INTERIÉR BYTU NA NÁBŘEŽÍ, PRAHA 2

Interiér

Místo stavby: Masarykovo nábřeží, Praha 2 - Nové Město

Investor: soukromá osoba

Projektant: Ing. arch. Vojtěch Vecán, Ing. Barbora Hynková, Bc. Sandra Guthová

Projekt: 2013

Realizace: 2015

Zde jsem si dovolil použít text, který o našem interiéru napsali na http://puntodesign.cz/:

"Jak zbavit byt všednosti? Ten nutkavý pocit, kdy usilujeme o razantní změnu něčeho dávno zaběhnutého, poznal snad ve svém životě každý. Někdy se věci změní samy postupem času, jindy je zas musíme malinko popohnat. Co si však počít ve chvíli, kdy potřebujeme zatraktivnit nájemní byt a proměnit ho v žádaný a na trendy reagující prostor?
Tímto obrodným procesem si prošel i pan Jesenský, majitel nájemního bytu ve 4. patře v krásném historickém domě v Praze na Masarykově nábřeží přímo u Vltavy.

Byt v této lokalitě! Navíc s výhledem na Vltavu, Hradčany, Petřín. To samo o sobě vytváří Genius Loci jako hrom. Majitel chtěl starý, morálně a fyzicky dožitý byt přestavět tak, aby nadchl každého případného nájemníka; aby působil moderně a zároveň respektoval historické prvky bytu a i celkovou atmosféru domu, který má bohatou štukovou výzdobu. A ještě se navíc potřeboval vejít do celkového omezeného rozpočtu.

Inspirace přímo z Itálie

S panem Jesenským od začátku spolupracoval architekt Vojtěch Vecán z atelieru LANDSCAPE 4U, který svůj navržený koncept stavebních úprav interiéru bytu potřeboval doplnit vhodnými prvky interiérového vybavení, které by architektonický návrh skvěle doplnily a přitom splnily majitelovy nároky na kvalitní design i cenovou dostupnost.

Architekt dal proto přednost produktům italských značek. Italský design vnáší do interiéru neobvyklé a neokoukané prvky, které se vymaňují ze stereotypů a oživují nevyužité kouty.

Pro dodávku nábytku byla nakonec vybrána česká společnost Punto Design, zabývající se obchodem designového italského nábytku.

Společnost Punto Design splnila jak mou představu o dodavateli kvalitního a moderního interiéru, tak i představu klienta o cenově dostupném řešení, které je sice o něco draží, než cenově dostupnější švédský nábytkářský koncern, ale neriskuje s tím i spojenou určitou uniformitu. Navíc byl Punto Design v případě potřeby velmi rychle a ochotně k dispozici, a to s individuálním osobním přístupem“ chválí celkový přístup firmy architekt Vecán.

První dojem rozhodne

Vstupujeme do předsíně, důležité místnosti v bytě. Právě tu nejdříve vidí nájemník, či návštěva. První dojem by měl zaujmout a navnadit hosty k dalšímu objevování. Designový výraz předsíně zvýrazňuje moderní hliníkový botník Foot Box , který velmi vtipně spojuje funkci botníku a zrcadla (od známého italského výrobce Kristalia) společně s originálním věšákem Tree od firmy Bonaldo.

,, Aby předsíň každého ihned zaujala, volil jsem výraznou geometrickou dlažbu s nápaditými vzory,  která v kombinaci s čistými liniemi zvolených italských produktů krásně vynikne,“ hodnotí výslednou podobu architekt Vecán.

Úskalí čistého designu

Stylové přivítání nahrazuje zvědavé prozkoumávání reprezentativního obývacího pokoje. ,,Často se stává, že se při rekonstrukci tolik hledí na design, že se zapomene na další důležitou část výbavy bytu, kterou je praktičnost. My jsme se proto snažili zachovat obě složky v co největší rovnováze,“ dodává Pavel Šindelář z Punto Design. Příkladem toho je dřevěný konferenční stolek Soriano značky Miotto s úložným prostorem a vrchní skleněnou deskou. Tento stolek nenápadně, avšak účelně spojuje linie rozkládací sedačky Wind od G&V Salotti s elegantní podlouhlou komodou Ipponio s šuplíky v bílé lesklé barvě.

,, Tato kombinace působí uklidňujícím dojmem a krásně se vyjímá v místnosti s krásným vysokým stropem se štukovou výzdobou a nově navrženou šedou vápennou stěrkou na stěnách “ dodává architekt.

Na první pohled však návštěvu zaujme stylové křeslo Poeti od firmy Miotto, které krásně ladí s barvou stěn. Nejen pro svou bordeaux barvu, ale hlavně pro unikátní organické tvary a pohodlnost je křeslo Poeti tolik oblíbené a pro návštěvu v pokoji okamžitě rozpoznatelné.
Netradiční lustr v místnosti skrze své originální papírové listy hravě přenáší pozornost do další neoddělitelné části obývacího pokoje, která udává styl: rozkládací jídelní stůl Sushi s ostrými linkami společně s židlemi Plana značky Kristalia. Takto zvolená kombinace v podobě designově výrazného stolu a futuristických židlí už zajisté promění potenciálního nájemníka v budoucího nájemníka. Ten si už jen naposledy zasněně prohlédne místnost a ocení poslední doplňky, jako například koš Korzina od firmy Casamania, který funkčně vyplňuje kout.

Kvalitní postel je prostě základ…

Na nájemníka, vstupujícího do ložnice, ihned dýchne poklidná nálada, kterou nerozptylují žádné výrazné prvky. ,,Vidíte bílé zdi, světle hnědé parkety a velká okna s fantastickým výhledem na pražské památky, které samy o sobě vytváří jedinečnou atmosféru bytu“ provází bytem pan architekt. Ložnice často zůstává návštěvám skrytá a na její design se v porovnání s obývacím pokojem občas zapomíná. V případě bytu pana Jesenského tomu rozhodně tak nebylo. Po konzultacích s Punto Design nakonec zvolil manželskou postel s úložným prostorem a zajímavým provedením záhlaví, Felina bed queen size značky Miotto. Stylovost postele ještě skvěle podtrhují noční stolky Ipponio v krémovém provedení rovněž značky Miotto. Přímo z postele se potom nabízí uklidňující pohled na spirálovitý lustr, který svou nekonečností pomalu uspává. Nakonec celkové měkké barvy už jen vybízejí k hlubokému spánku.

Výhledy na krásnější zítřky

Nový den pomůže nastartovat jedině dobrá káva, a o to víc, když si ji můžeme vychutnat na balkónku s výhledem na Mánes, Petřín nebo Hradčany. Ke zpříjemnění vstávání krásně poslouží venkovní posezení, v případě nájemního bytu pana Jesenského jde o židle Pulp se stolkem Degree značky Kristalia. Stolek Degree se svým praktickým úložným prostorem důmyslně vyplňuje místo malého prostoru a navíc svým kvalitním rezistentním materiálem může společně s židlemi na balkóně zůstat po celý rok. ,, S rekonstrukcí jsem opravdu spokojen. Podařilo se nám najít to, co jsme hledali, reprezentativní design za uchopitelnou cenu. Navíc tento svěží, přitom konzervativní vzhled jen tak nevyprchá, což se v případě jiných značek může stát poměrně rychle. Jsem rád, že jsem měl tu čest pracovat s moderně smýšlejícím investorem, který měl pro mou práci naprostou důvěru a snad byl i s výsledkem díla spokojen, usmívá se architekt.

A nakonec i díky velmi rychlému pronajmutí bytu -krátce po dokončení dodávky nábytku- jsme si potvrdili, že se takto nastavená spolupráce mezi investorem, architektem a správně vybranými dodavateli opravdu vyplatí uzavírá architekt Vojtěch Vecán.....

 

 

crossmenu